PANOPTIKON

Film w reżyserii Marcina Gładycha i Krystiana Wieczyńskiego.

Trailer do Filmu Panoptikon

Trailer do filmu Panoptikon

Pasja tworzenia Marcina Gładycha i informacje z planu
Premiera listopad 2012

IDEA

PANOPTIKON klasycznie jest nazwą projektu więzienia, którego autorem był brytyjski filozof Jeremy Bentham. Nazwa wywodzi się z języka greckiego, gdzie pan oznacza wszystko a opticon to widzieć. Idea tej koncepcji została użyta po raz pierwszy w opublikowanej w 1787 roku pracy Benthama – „Panoptikon albo Dom Nadzoru opisujący ideę nowych zasad budowy wszelkich zakładów, w których wszelkiego rodzaju osoby winny się znajdować pod nadzorem, w szczególności więzień, ale też aresztów, fabryk, warsztatów, przytułków, lazaretów, manufaktur, szpitali, domów wariatów i szkół ”.

Niezwykłość Panoptikonu miała polegać na tym, że jego konstrukcja umożliwiałaby więziennym strażnikom obserwowanie więźniów tak, by nie wiedzieli, czy i kiedy są obserwowani.

FILM

Scenariusz filmu, oparty jest na połączeniu kilku historii, z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego. Jak połączyć np. śmierć Ks. Jerzego Popiełuszki z działalnością Aleksandra Karczyńskiego, kompozytora, organisty, który większość swojego życia spędził w USA? Pierwszy działał głównie w Warszawie, drugi w Chicago. Kluczem do odgadnięcia tej zagadki jest toruński areszt. Ten niesamowity budynek, architektoniczny „eksperyment” na skalę światową sam w sobie jest intrygujący i na dodatek był niemym świadkiem historii. Od połowy XIX wieku stoi w centrum Torunia, majestatyczny, tajemniczy, niedostępny. I to on właśnie dzięki naszemu filmowi, opowie o naszej historii. Nie tylko Torunia.

TWÓRCY

REŻYSERIA:

Marcin Gładych - Fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Twórca niezależny. Zajmuje się fotografią komputerową. W latach 90. współpracował z wieloma czasopismami ogólnopolskimi (ok. 20 tytułów). Publikował zdjęcia mody, ilustracyjne, pisał artykuły i wywiady. W 2006 roku powołał wraz z Pawłem Jaworskim – Festiwal Filmów z Diaskopu – wydarzenie łączące w sobie film, swoiście pojęty video-art i performance – powstało jako impreza towarzysząca toruńskiemu festiwalowi filmowemu TOFFI. W 2007 roku wyreżyserował „filozoficzny spektakl multimedialny” pt. ”Gyom, Tat, E(eeee)tam” oparty na bajkach L. Kołakowskiego. Od 2010 roku Akcję fotograficzną – Das Geburtstagfoto i Festiwal Jednego Gościa. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Flisaka od Prezydenta Miasta Torunia za wkład w rozwój lokalnego kina.

Krystian Wieczyński – ur. 03.04.1975, aktor teatralny i filmowy, happener, tap dancer, animator kultury, pedagog teatru i cyrku, współzałożyciel Teatru Wiczy, w latach 2006-2010 współpracował z Teatrem Biuro Podróży. Zaangażowany w rozwój filmu, nagrodzony Flisakiem Tofifestu za wspieranie rozwoju filmu amatorskiego w 2009r. Współpracował m. in. z Waldemarem Grzesikiem na planach filmów „Brat czeka na końcu drogi” (2005, rola), „Najświętsze słowa naszego życia” (2007, rola); z Marcinem Gładychem na planach filmów „Trzy życzenia” (2008, rola), „Hakerzy wolności(2010, drugi reżyser, rola), oraz w wielu projektach z pogranicza filmu eksperymentalnego i video-performensu. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych i filmowych. Wybrane realizacje z Teatrem Wiczy: Siechce; Sezon w piekle; Po prostu; Czyściciel dywanów; Emigranci; Ja, Dyktator. Wybrane tytuły z Teatrem Biuro Podróży: Carmen Funebre, Makbet; udział w realizacji i premierowej obsadzie spektaklu HofD.

ZDJĘCIA:

Jacek Banach – reżyser, scenarzysta, operator , montażysta i dźwiękowiec.

Urodzony w Toruniu w 1980 roku. Stanowi ważne ogniwo toruńskiego środowiska artystycznego. Współpracuje z teatrami: Horzycy i Wiczy, współtworzy programy dla telewizji regionalnej (m.in.: „Aleja Gwiazd na L4″ (TVP INFO), „Kadra 2012″ (TVP 1), „Rytm na lato” (TVB), „Polska dobrze smakuje” (TVP Polonia), „Od Ameryczki do Żabiego Rogu” (Podróże TV)), współpracuje z Marcinem Gładychem (m.in. filmy: „Jadą z Mrożkiem” – montaż, „Trzy życzenia” – zdjęcia i montaż, „ Hakerzy Wolności” – drugi reżyser, zdjęcia i montaż). W 2006 roku zrealizował etiudę fabularną „Późną nocą”, która zdobyła wyróżnienie na festiwalu filmowym „Kręci się”. Na co dzień prowadzi filmową agencję produkcyjną TUSTUDIO.

Interesuje się kinem, bez ograniczeń może dyskutować o filmie. Co roku wiernie ogląda galę oscarową i często trafnie udaje mu się wyłonić zwycięzców statuetek w wielu kategoriach. Od lat kibicuje toruńskim żużlowcom i uważa, że dzięki osiągnięciom polskich zawodników żużel powinien stać się sportem narodowym. Uwielbia gotować i jak każdy dobry kucharz jest artystą, ma niezły smak, poczucie estetyki, bujną wyobraźnię i te cechy znajdują wyraźne odbicie w jego pracy zawodowej.

Adam Fisz – artysta, fotografik. Ukończył Studium Fotograficzne w Warszawie oraz Wyższe Studium Fotografii PWSFTViT w Łodzi. Członek rzeczywisty: Związek Polskich Artystów Fotografików, Fotoklub RP Stowarzyszenie Twórców.

Od 1984 roku prezentuje swoje fotografie na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 1994 roku pracuje dla agencji reklamowych, firm i klientów indywidualnych.

Wykonuje fotografie reklamowe i użytkowe produktów, żywności, architektury, a także zdjęcia korporacyjne, fotografie mody i sesje wizerunkowe. Jego prace są publikowane na plakatach, w kalendarzach, prasie i katalogach między innymi dla: Ambra, Brok, Coty, Dekorglass, Delecta, EIB, Erbud, Gamet, Hortex, Krakus, MDD, Nitech, Planika, Procter&Gamble, Roben, Soraya, Vinpol.

SCENOGRAFIA:

Dominik Kamil Smużny – ur. 07. 07. 1976 w OPOLU, zam. w TORUNIU artysta wszechstronny. W swojej pracy zajmuje się rzeźbą, instalacją, szeroko rozumianą twórczością akcjonerską, jest autorem wielu realizacji interdyscyplinarnych, w których w interesujący sposób łączy ze sobą rozmaite techniki plastyczne, dzięki temu osiągając niezwykłe efekty. Scenograf teatralny i filmowy, prowadzi także warsztaty dla młodych adeptów sztuki scenicznej przekazując im swój niezwykle bogaty warsztat.

Współtwórca INSTYTUTU B61. Autor i uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, a także plenerów artystycznych. Laureat i uczestnik wielu festiwali, doceniony między innymi nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ”ZDARZENIA” w Tczewie. W projekcie ‘PANOPTIKON” odpowiedzialny za scenografię, dekorację planu, rekwizyty i kostiumy.

MUZYKA:

Rafał Kołacki – archeolog i etnolog, doktorant socjologii (w Zakładzie Badań Kultury), muzyk i animator kultury. W sferze nauki jego zainteresowania rozciągają się od archeomuzykologii po historię polskiego punk rocka i antropologię dźwięku, której poświęca swe ostatnie badania, studiując sonosferę aglomeracji miejskich. W dziedzinie sztuki jego poszukiwania są równie rozległe, obejmując grę na perkusji w hardcorowej grupie, występy w akustycznej formacji HATI oraz elektroakustyczne i performerskie działania w kolektywach twórczych Molok Mun, Fiki Miki Black Power Trio oraz Carate Cojak, z którymi zaliczył dziesiątki koncertów i niemało sesji nagraniowych udokumentowanych wydawnictwami płytowymi. Grywał już m.in. z Johnem Zornem i Z’EVem. Jest współorganizatorem festiwalu sztuki dźwięku CoCArt. Prowadzi warsztaty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest pomysłodawcą i współtwórcą projektu Tonopolis (www.tonopolis.pl). Autorem oprawy dźwiękowej do kilku wystaw i ekspozycji muzealnych. www.rafalkolacki.com

PRODUCENT WIODĄCY:

Fundacja YouHaveIt

WSPÓŁPRODUCENT WYKONAWCZY:

————————————

ZADANIE JEST WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW:

GMINY MIASTA TORUŃ I WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO – POMORSKIEGO

————————————————————————————–

Partner Projektu

No Comments