MUSIC PANOPTIKON

Fundacja You Have It pragnie poinformować o pomyślnym zakończeniu projektu Music Panoptikon będącego działaniem edukacyjno-artystycznym towarzyszącym produkcji filmu Panoptikon w reżyserii Marcina Gładycha i Krystiana Wieczyńskiego.

Fotorelacja z warsztatów literackich dostępna tutaj  Fotorelacja z warsztatów video dostępna tutaj

Od maja do września 2012 przeprowadziliśmy szereg warsztatów dla młodzieży oraz współpracowaliśmy z muzykami zarówno związanymi z Toruniem jak innymi miastami Polski. Poeci; Karolina Sałdecka i Szymon Szwarc poprowadzili zajęcia w grupach literackich. Efektem są teksty czterech piosenek odnoszących się w sposób mniej lub bardziej bezpośredni do wydarzeń historycznych z 1920, 1939, 1945 i 1985 roku.

Osoby biorące udział w części literackiej: Alicja Głowania, Paulina Idczak, Agata Maślany, Karolina Pietrzak, Klaudia Tuszyńska, Agata Wilczek i Zuzanna Zawadzka.

Zaproszeni muzycy pracowali nad utworami adaptując wybrane przez siebie teksty lub ich fragmenty. Zespół Gribijedow na warsztat wziął tekst odnoszący się do wydarzeń z 1920 roku (odzyskanie przez Polskę niepodległości). Muzycy z zespołu HD (Poznań) opracowali podkład instrumentalny, a znana toruńska aktorka Małgorzata Abramowicz użyczyła swojego wokalu w utworze do 1939 roku. Powolne dochodzenie do świadomości końca wojny (1945 rok) oddał w swoim utworze Mateusz Samolong i muzycy z zespołu Big Fat Mama ze Szczecina (Borys Sawaszkiewicz/klawisz, Jakub Fiszer/perkusja). Natomiast toruński Ser Charles stworzył piosenkę pt „Pościel”, do wydarzeń z 1985 roku, kiedy to w okolicach Torunia uprowadzono ks. Jerzego Popiełuszkę, a proces oskarżonych odbywał się w toruńskim Sądzie Okręgowym. Realizatorem
dźwięku jest Łukasz Milewski (NRDRecords).

Do każdego z utworów powstał teledysk realizowany przez cztery różne grupy warsztatowe. Zajęcia prowadzone przez specjalistów; Dagmarę Pochyła i Sebastiana Płocharskiego obejmowały stworzenie koncepcji i scenariusza video clipu, realizację zdjęć (plan, operowanie kamerą, reżyseria itd.) oraz montaż materiału. Uczestnicy na wszystkie etapy tworzenia klipu mieli tydzień czasu.
Udział warsztatach wzięli: Joanna Brozdowska, Justyna Brozdowska, Agata Maślany, Mateusz Miller, Tymon Miller, Karolina Pietrzak, Piotr Wełnowski, Tymon Pruński, Klaudia Tuszyńska, Maciej Sędzikowski, Stefania Studzińska i Jagoda Zawadzka.

Celem tego interdyscyplinarnego projektu było odwołanie się do historii miasta w ciekawy i inspirujący sposób. Chcieliśmy żeby wydarzenia ukazane w filmie stały się punktem wyjścia dla tekstów, muzyki i obrazów video i aby powstałe prace mogły same stać się współczesnym źródłem wiedzy. Eksperymentalność działań polegała na niejakim rozwarstwieniu utworu muzyczno-wizualnego na części i oddanie ich poszczególnym grupom twórców, którzy nigdy nie spotkali się w bezpośrednim działaniu. Efekty w postaci czterech video clipów wydane zostaną również w postaci albumy DVD.
Serdecznie zapraszamy na premierę teledysków i uroczyste zakończenie projektu !!!

DATA                          GODZINA                        MIEJSCE
15.10.2012                 20:15                 kino – galeria TUMULT

Partnerzy projektu: Fundacja Tumult i Restauracja Manekin
Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz środków Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu Mikrowsparcie
Patronat medialny Radio WAWA

Fundacja You Have It będąca współproducentem fabularyzowanego filmu dokumentalnego PANOPTIKON w reżyserii Marcina Gładycha i Krystiana Wieczyńskiego organizuje cykl bezpłatnych warsztatów literackich oraz warsztatów video dla młodzieży w wieku 13-25 lat, odbywających się w Toruniu.

Warsztaty literackie odbywały się w weekendy, między 18-tym maja, a 29-tym czerwca 2012 roku.

Pod okiem specjalistów uczestnicy stworzyli własne teksty piosenek, zainspirowane ciekawą i nieznaną historią Torunia oraz jego mieszkańców z różnych epok historycznych od 1920 do 1990 roku. Wspólnym mianownikiem wybranych wydarzeń jak i wątków filmowych jest tytułowy Panoptikon, czyli budynek aresztu znajdujący się w centrum Torunia oraz jego bogata historia

Uczestnicy warsztatów video pod okiem specjalistów stworzą cztery teledyski do gotowych utworów muzycznych i słów piosenek powstałych na warsztatach literackich.

Efektem projektu będzie multimedialna instalacja prezentująca końcowy efekt wspólnych działań w formie klipów video, prezentowana od 2 do 16 listopada 2012 r. oraz płyta z wydanymi piosenkami w postaci teledysków.

Projekcja materiału powstałego podczas warsztatów nastąpi również na uroczystej premierze filmu Panoptikon przewidzianej na 11 listopada 2012 roku.

Organizatorem projektu jest Fundacja You Have It

Partner projektu Fundacja Tumult, Restauracja Manekin

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu Mikrowsparcia.

Patronat medialny Radio WAWA

Uczestnikom zapewniamy zaplecze sprzętowe do tworzenia filmów i poczęstunek w trakcie zajęć.

 


————

Zespoły muzyczne zaproszone do projektu:

Specjaliści prowadzący warsztaty:

  • Szymon Szwarc– absolwent Filologii polskiej na UMK w Toruniu, poeta, muzyk, animator kultury; publikacje wierszy w ogólnopolskich pismach: „Kresy”, „Portret”, „Rita Baum”, „Wyspa”, „Tygiel Kultury” oraz w Internecie; kurator „XIII Majowego Buumu Poetyckiego”; laureat konkursu poetyckiego im. Klemensa Janickiego w Poznaniu, Grand Prix Prezydenta Miasta Torunia na Turnieju Jednego Wiersza; organizator i prowadzący warsztaty poezji dadaistycznej „Oda-da-Ra-Dę?” w CSW Toruń, uczestnik warsztatów poetyckich (Leśniczówka Pranie, Biuro Literackie, Warsztaty poetyckie im. B. Lindego), członek grupy poetyckiej „Poeci za kratami”, gitarzysta zespołu Jesień. Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie literatury. W roku 2012 nakładem wydawnictwa „Rita Baum” ukaże się jego debiutancka książka poetycka.
  • Karolina Sałdecka(ur.1983) – Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Kwartalniku Literackim TEKA”, Kwartalniku Artystyczno-Literackim „Arterie”; na stronach internetowych „Dekady Literackiej”. Zdobyła kilka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach poetyckich. Ukończyła doktorat w Zakładzie Polskiej Literatury Współczesnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Stypendystka miasta Torunia w dziedzinie kultury. Mieszka w Bydgoszczy. Obecnie pracuje jako lektor języka francuskiego.
  • Sebastian Płocharski- Od 3 dnia życia zamieszkały i związany z Toruniem. Absolwent UMK i AGH. Samouk zafascynowany multimediami-pikselami i Matką Ziemią. Bezustannie szukający swojego „alter ego” między post-analogową, a cyfrową przestrzenią egzystencjalną. Jak sam o sobie mówi: „robi wszystko i nic”, często obrzuca się też przymiotnikami „pseudziarz”, „lamer” i „beztalencie”. Uzależniony od cynamonu i chrzanu firmy Rolnik. Wyznawca teorii pamięci wody, buddyjskiej metafory życia i paranoidalny „unikacz” aspartamu. Obecnie jego głównym zainteresowaniem jest interakcja: rzeczywistość-komputer-obraz którą bierze na warsztat w interaktywno-interdyscyplinarnym Ninja Studio i agencji reklamowej FlyInMySoup. Członek grupy filmowej Wunderbaum. Doświadczony w prowadzeniu warsztatów video.
  • Dagmara Pochyła - absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, specjalizacja Plastyka Intermedialna, wyróżniona w prestiżowym konkursie Samsung Art Master za pracę dyplomową „Byt projekcji/projekcja bytu”, prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, ukończyła międzynarodowy kurs Training for Trainers w Amsterdamie w 2008 roku przygotowujący do prowadzenia warsztatów video, duże doświadczenie zdobyte podczas organizowania i prowadzenia licznych warsztatów m.in. dla CSW Znaki Czasu Toruń, Stowarzyszenia Kultura Miejska, Stranger Festival, Stowarzyszenia Officyna w Szczecinie, Grupy nieformalnej VideoSekcja z Torunia.

Koordynator warsztatów:

  • Dorota Schreiber – ur. 12.09.1983 w Toruniu. Absolwentka Studiów Pedagogicznych (praca naukowa: „Dialog jako porozumienie w/dla pokoleń”) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwentka podyplomowych Studiów z Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na UMK w Toruniu. Koordynator projektów: „Searching for the city” – międzynarodowa wymiana dla młodzieży, „Pocztówki z Nigdy Nigdy” – warsztaty video i scenograficzne dla młodzieży, „SubiektywnośćŚwiata”, „Toruń Story” – Grupy Nieformalnej VideoSekcja, „Demoscena”; sztuka 8 i 16 bitowa”; tworząca w 2009 roku. portal ekologiczny.torun.pl; wolontariuszka Fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju i aktywnie uczestnicząca w jej projektach; obecnie Przewodnicząca Zarządu Fundacji YouHaveIt.

No Comments