Ćwirki, dzióbki i wikłaczki

Czy ptaki plotkują? Czy słowik się spóźnia? Jak mieszkają i jakie mają zwyczaje ptaki żyjące wokół nas? A może chciałbyś się czegoś od nich nauczyć? Jeśli tak, te warsztaty są dla Ciebie!

„ĆWIRKI, DZIÓBKI I WIKŁACZKI. Spotkania z ptasią kulturą.” to cykl kreatywnych spotkań dla dzieci i seniorów, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać lepiej życie, specyfikę zachowań oraz swoistą kulturę ptaków zamieszkujących miasta, parki, łąki i lasy Torunia.

W ramach projektu zapraszamy do udziału w trzech blokach warsztatowych, zajęcia będą miały miejsce w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu oraz w Domu Kultury! Bydgoskie Przedmieście.

Warsztaty są bezpłatne. By się zgłosić prosimy o pobranie kwestionariusza, wypełnienie go i odesłanie na: fundacjayouhaveit@gmail.com

KWESTIONARIUSZ —-> FORMAT.DOC       FORMAT.PDF

Informacja o warsztatach:

1. „Ćwirki” – zajęcia terenowe (prowadzenie Rafał Paprocki – Katedry Geobotaniki i Planowania Krajobrazu)

2 – 3.04.2016 / około 2-3 godzin dziennie

Uczestnicy zapoznają się z mnogością i różnorodnością gatunków żyjących na co dzień bardzo blisko nas. Ptaki bowiem przystosowały się do życia w miastach i w pobliżu skupisk ludzkich. Grupa przez dwa dni będzie wychodzić w teren i za pomocą przyrządów optycznych (lornetki, lunety, długie obiektywy fotograficzne) będzie tropić, wypatrywać i obserwować różne ptaki. Po powrocie z terenu uczestnicy będą rozwiązywać zagadki tematyczne lub grać w gry towarzyskie z użyciem nowej wiedzy.

2. „Dzióbki” – warsztaty twórcze (prowadzenie Robert Darowski i Jakub”Grajek” Grajkowski)

14 – 17.04.2016 / około 2 godzin dziennie

Uczestnicy będą skupiać się na „muzyce” ptaków, czyli dźwiękach i melodiach wydawanych przez ptaki. Specjaliści na zajęcia zagłębią się w świat ptasich dźwięków i podejmą próbę imitowania ich przy pomocy ludzkiego ciała (beat box) oraz wytworzonych na tę okazję prostych instrumentów muzycznych.

3. „Wikłaczki” – warsztaty twórcze (prowadzenie Dagmara Pochyła i Natalia Wiśniewska)

21 – 24.05.2016 / około 2 godzin dziennie

Grupa zostanie zapoznana z ptasią „architekturą”, czyli z niezwykłymi konstrukcjami mieszkalnymi jakie budują niektóre gatunki ptaków np. wikłacze. Na placu przed budynkiem Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście grupa, działając wspólnie, stworzy budowlę /szałas plotąc z gałęzi pochodzących z miejskiej wycinki, łącząc je sznurkami z naturalnych materiałów.

Spotkanie podsumowujące czerwiec-lipiec 2016

Drukowanie

Organizator projektu:
Fundacja YouHaveIt

Współfinansowanie:
Dofinansowano ze środków Miasta Toruń

Partner:
DomKultury!

TORUN_PORUSZA_pasek

No Comments