PRZYSTOSOWANIE OBRONNE

Zapraszamy na otwarcie wystawy w Galerii Miłość // Toruń, ul Mostowa 7/2a, 87-100 Toruń . Popełnia Norbert Delman,
„… zakreślając spektrum potencjalnych zagrożeń, proponuje airsoftową rozgrywkę”

Norbert Delman. Przystosowanie obronne
13.06 – 19.07.2015
otwarcie wystawy: sobota 13 czerwca, godz.19:00
wystawa czynna w każdy poniedziałek w godz. 13-19, lub po telefonicznym umówieniu
tel,: 728 375 393

kuratorzy: Natalia Wiśniewska & Piotr Lisowski
O popełnianej wystawie z perspektywy kuratorów {

Potencjalny atak, konflikt, czy sytuacja kryzysowa mogą pojawiać się na różnych polach funkcjonowania społecznego i czysto biologicznego. Poczucie lęku i strach przed zagrożeniem wyzwala w nas potrzebę przedwczesnego reagowania i zapobiegania ewentualnym wydarzeniom. Prewencja daje poczucie kontroli. Atak może pojawić się w każdym miejscu i o każdej porze. Boimy się tego, czego nie znamy. Zagrożenie ma swoje źródła zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. To samo dotyczy systemu obrony.

Norbert Delman, zakreślając spektrum potencjalnych zagrożeń, proponuje airsoftową rozgrywkę. Jest to paramilitarna gra wykorzystująca broni typu ASG (Air Soft Gun), będącą repliką broni palnej, używanej podczas ćwiczeń taktycznych i treningów. Dlatego też wystawa przyjmuje formę performatywną i szkoleniową. Jej tytuł odnosi się do przedmiotu nauczanego kiedyś w szkołach ponadgimnazjalnych, obejmującego szeroko pojętą obronę cywilną, metody ochrony przed różnymi zagrożeniami i przygotowanie do postępowania w wypadku katastrof. W tym przypadku słowo „przysposobienie” zostało zamienione na „przystosowanie”, akcentując napięcie pomiędzy własnymi potrzebami, a wymaganiami otoczenia.

Mechanizm obronny uaktywnia się w momencie ataku, ale poczucie zagrożenia i niebezpieczeństwa jest naturalnym elementem codzienności. Przystosowanie obronne jest procesem zmierzającym do wypracowania cech pozwalających na przetrwanie w danym środowisku lub w danych warunkach. Jednocześnie pozostaje ciągłym treningiem umożliwiającym gotowość do podjęcia natychmiastowej reakcji.

Atak i obrona, jako dwa antagonizmy, mogą uaktywniać się w każdej dziedzinie i aktywności życia (politycznej, ekonomicznej, religijnej, społecznej, czy kulturowej). Przybierają formy zakamuflowane, próbujące narzucić własne prawa i właściwości. Anonimowość to przywilej, ale i broń. Dlatego kiedy staniesz naprzeciw zakamuflowanej tożsamości otwórz ogień! }

www

——
Organizator:
Fundacja YouHaveIt

Współfinansowanie:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
mkidn_01_cmyk

 

 

 

 

 

 

 

 

Partner:
Kulturhauz
Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście
Aklen
Drukuj za grosze
Generał
Restauracja Ciasna

Patroni medialni:
Menażeria
Kulturalny Toruń
Radio WAWA

No Comments